Ogromny mieszkalny czajnik

Jedni tworzą domy w kamieniu, inni monumentalne konstrukcje z drewna, a pewien mieszkaniec Galveston w stanie Texas postanowił stworzyć dom w kształcie ogromnego czajnika. A przynajmniej tak dziś nazywana jest dziś owa konstrukcja – dodajmy: w pełni nadająca się do zamieszkania. Dom czajnik powstał w połowie ubiegłego wieku.

Przypadek czy przemyślana decyzja?

Głównym materiałem konstrukcyjnym jest tutaj stal. Owalny kształt domu i użyte materiały nie są dziełem przypadku czy nawet wizją artystyczną. Za historią domu kryje się życie zawodowe jego twórcy.

Właściciel domu czajnika trudnił się bowiem tworzeniem ogromnych zbiorników olejowych. Inżynier najwyraźniej doszedł do wniosku, że skoro jest w stanie stworzyć bezpieczny zbiornik, to równie dobrze w podobnej konstrukcji może zamieszkać. Tak w każdym razie uczynił.

Czajnikowy przydomek nie brzmi może szczególnie atrakcyjnie, jednak dom okazał się rozwiązaniem bardziej praktycznym, niż mogliby sąsiedzi ekscentrycznego inżyniera. Gdy w 2009 roku w stanie Texas szalały huragany, dom w kształcie zbiornika zdołał im się oprzeć – skuteczniej niż niektóre tradycyjne konstrukcje. Na tym nie koniec zalet formy czajnika.

Bezpieczny dom…

Mieszkańcy domu jednogłośnie twierdzą, że w razie ewentualnej powodzi dom zostanie uniesiony do góry i będzie mógł swobodnie pływać. To czyni z kształtu czajnika rozwiązanie szczególnie bezpieczne. Dodatkowo blaszany dom jest ciekawym urozmaiceniem okolicy.

Wprawdzie nie wygląda tak pięknie, jak projekty doświadczonych architektów, jednak jego niebanalna forma przyciąga uwagę.